Budżet domowy – czyli jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach

Budżet domowy – czyli jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach

Ludzie sobie nie zdają sprawy z tego, że redukcja codziennych wydatków, pozwoli im na duże oszczędności w skali roku. Nikt o tym głośno nie mówi ale nikomu nie zależy abyś oszczędzał ponieważ każdy chce na Tobie zarobić – bank, państwo, operator komórkowy, itd. Jestem za tym aby budżet domowy powiększał się z każdym miesiącem przy minimalnym zmniejszeniu komfortu życia. Jeżeli wyłączysz telewizor z kontaktu to zaoszczędzisz ale musisz o tym pamiętać. Komfort nam się zmniejsza ale za to oszczędzamy.

Poniżej znajduje się parę porad jak zredukować koszty (zaoszczędzić) w domowym budżecie.

Prąd

 1. Wyłączaj urządzenia z kontaktu: telewizor, router, komputer. Podobno, nawet wyłączone urządzenie pobiera prąd aczkolwiek nie do końca się z tym zgadzam w przypadku np. czajnika elektrycznego. Natomiast wyłączony komputer stacjonarny/laptop może pobierać prąd – świecąca dioda przy wejściu do internetu
 2. Zmień sprzedawcę prądu. Pewnie teraz korzystasz z dystrybutora energii (zajmuje się całą infrastrukturą) i sprzedawcy energii (kupuje prąd na giełdzie energii i odsprzedaje docelowemu klientowi). Pamiętaj, sprzedawcę można zmienić! Trzeba zwrócić uwagę aby w zawieranej umowie nie było comiesięcznej opłaty „handlowej” Minusem jest to, że trzeba płacić 2 rachunki
 3. Gaś światło gdy wychodzisz z pokoju
 4. Zmień żarówki na ledowe. Tam gdzie czytasz, korzystasz z komputera to proponuję kupić zwykłe, żarowe żarówki – są po prostu zdrowsze dla oczu. A w innych miejscach wymienić na ledowe. Nie polecam „świetlówek energooszczędnych” ponieważ pobierają dużo prądu zaraz po włączeniu. Polecam kupić dobrej jakości żarówki led – szczególnie chodzi o barwę światła.
 5. Wybierz taryfę z odczytem raz na rok. Zaoszczędzisz na comiesięcznym abonamencie ale musisz pamiętać aby kontrolować zużycie prądu. Dla nowych umów, można wybrać umowę z odczytem co miesiąc, a potem zmienić na odczyt co roku.  Po podaniu licznika, dostaniesz fakturę za danych okres, (nie prognozę) i wiesz ile miesięcznie wyniosą cię comiesięczne rachunki. Jeżeli nie zwiększysz zużycia to rachunek Cię nie zaskoczy po roku. Pamiętaj aby nie podpisywać umowy na długi okres. Mogą być problemy ze zmianą taryfy, a o zmianie dostawcy energii można zapomnieć.
 6. Zamykaj lodówkę jak najszybciej. W lepszych lodówkach jeżeli się nie zamknie lodówki w ciągu minuty to zaczyna piszczeć. W tym czasie, ciepłe powietrze dostaje się do wnętrza lodówki i musi ono zostać ogrzane – większe zużycie prądu
 7. Zamień starą lodówkę na nową. Nie ma sensu brać lodówki z A+++ bo i tak jest droższa a nie wiadomo ile pochodzi. Najlepiej A++, ewentualnie A+.
 8. Wstawaj wcześniej aby więcej wykorzystać światła codziennego i mniej świecić wieczorem/w nocy

Gaz

 1. Ustaw piecyk tak aby strumień wody był jak najmniejszy. Podobno jest to bardziej korzystne dla budżetu domowego niż zmniejszenie płomienia. Najlepiej zrobić to i to.
 2. Czyść piecyk regularnie. Dzięki temu nie ogrzewasz brudu, a wodę i zmniejszasz zużycie.
 3. Wymień piecyk na nowy. Piecyki ze świeczką pobierają dużo gazu w skali miesiąca. Lepiej kupić piecyk zapalany na iskrę elektryczną.

Woda

 1. Zakręcaj wodę przy braniu prysznica (Opłukanie -> zakręcenie wody -> namydlenie -> odkręcenie wody -> spłukanie -> zakręcenie wody)
 2. Zamiast kąpieli bierz prysznic
 3. Jeżeli długo czekasz na ciepłą wodę to wodę zimną możesz nalać do wiaderka (zanim zleci ciepła). Zimną wodę można wykorzystać do spłukania toalety, podlania kwiatków, itp.
 4. Wymień uszczelki w cieknących kranach.
 5. Jeżeli masz zabudowane WC to możesz ustawić ile wody na się przelewać przy naciśnięciu przycisku. Najlepszym rozwiązaniem jest zawór kulkowy. Nie wygląda elegancko ale za to regulujesz wodę na bieżąco i nie wylewasz niepotrzebnie wody.
 6. Załóż wodomierz jeżeli mało korzystasz z wody. Jeżeli dużo wymiana Ci się nie opłaci.

Gotowanie

 1. Gotuj wodę na gazie, nie w czajniku elektryczny
 2. Zakrywaj garnki gdy gotujesz
 3. Nie nalewaj za dużo wody jeżeli nie jest to konieczne. Kiełbasa nie musi się gotować w dużym garnku lub 2 litrach wody. Wystarczy, że będzie lekko przykryta przez wodę.

Zakupy

 1. Chodź z listą na zakupy. Unikniesz kupienia wielu niepotrzebnych, zbędnych albo wydasz na zachcianki – baton przy kasie w cenie 40 zł/kg. W takiej cenie za kilogram,  można mieć kilo zdrowych pistacji… nieprawdaż?
 2. Kupuj tyle ile potrzeba. Zastanów się ile wyrzucasz jedzenia do śmieci: chleb, owoce, warzywa, itp. Przecież za to musiałeś zapłacić, a teraz to wyrzucasz… ma to sens?
 3. Płać żywą gotówką, a nie kartą. Gdy płacimy kartą to nie widzimy ile wydajemy i kupujemy więcej. Teraz jeszcze prościej wydać pieniądze – paypass. I oto właśnie chodzi bankierom i innym ale Ty za to płacisz.
 4. Sprawdzaj ceny jednostkowe za kg/litr. Myślisz, że jak większe opakowanie to taniej – pamiętaj – nie zawsze tak jest.
 5. Nie jedz na mieście. Kiełbaska z grilla kosztuje np 8 zł. Za 8 złoty to masz 0,5 kg kiełbasy, którą możesz przyrządzić w domu – tylko wystarczy wrzucić do piekarnika.

Czynsz

 1. Jeżeli nie należysz do spółdzielni to się zapisz, wpisowe zwraca się po ok 3 miesiącach a składka członkowska zostaje zwrócona w momencie sprzedaży mieszkania.
 2. Jeżeli ktoś z mieszkania się wyprowadził to warto iść do spółdzielni aby zmniejszyli opłaty za wywóz śmieci, wodę. Nie będzie to bardzo duża różnica (1/3) ale zawsze zostanie kilkadziesiąt złoty w portfelu.

Ogrzewanie

 1. Wymień okna na nowe a jeżeli Cię nie stać to załóż uszczelki w oknach (koszt to kilkadziesiąt złoty).
 2. Ociepl dom, warto dać grubszą warstwę styropianu niż przez lata więcej ogrzewać dom. A późniejsza zmiana z 10 cm na 15 cm kosztuje bardzo dużo robocizny.
 3. Jeżeli ogrzewasz dom węglem to:
  1. kup węgiel w okolicach miesiąca maja/czerwca – wtedy jest najtańszy
  2. kup węgiel wtedy kiedy jest ciepło/gorąco. Kupisz wtedy większy procent węgla, niż wody. Często, sprzedawcy polewają węgiel wodą aby był cięższy – klient wtedy kupi mniej węgla a więcej wody.
 4. Gdy masz ogrzewanie na gaz to możesz ustawić mniejszą temperaturę gdy wszyscy domownicy opuścili dom. Ogrzewanie można załączyć np. godzinę przed przyjściem z pracy.

Internet, telefon

 1. Zrezygnuj z tego z czego nie korzystasz, np: masz pakiet telewizji za 60 zł a oglądasz 1 film na miesiąc?
 2. Czekaj do ostatniej chwili ze zmianą operatora. Polityka jest taka, że dzwonią do Ciebie 6 m-cy wcześniej oferując wspaniałą promocję. Nie gódź się. Za 3 m-ce zadzwonią z lepszą ofertą. Najlepiej jest czekać do samego końca. Z doświadczenia wiem, że gdy już napiszesz wypowiedzenie umowy to wtedy trafia to do działu utrzymania klienta i wtedy dostajesz naprawdę dobre warunki albo odchodzi do innego operatora. Kiedyś samo postraszenie odejściem powodowało dostanie lepszej oferty. Dziś nie zawsze się to sprawdza.
 3. Porównuj oferty

Warto się zastanowić nad budżetem w domu aby zaoszczędzić rocznie nawet 2000 zł i za tą kasę gdzieś na chwilkę wyjechać z rodziną/przyjaciółmi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Katalog. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA Image

Reload Image